Rezervuj si termín montáže skleníka na jeseň 2025 už teraz! 🛠️
Čo sadiť v júli do záhrady a čo do skleníka?
I keď sú letné mesiace spájané hlavne so zberom úrody, aj teraz je čas na vysievanie niektorých druhov. Čo sadiť v júli vám prezradíme v nasledujúcom článku.
Čo sadiť v júli na uvoľnené hriadky
Ak vám po zbere jarnej zeleniny zostalo v záhrade a skleníku voľné miesto, môžete ho využiť na výsev ďalších druhov. Záhony dôkladne prekyprite a zbavte buriny. Ak vysievate druhy náročné na živiny, môžete zapracovať vyzretý kompost.
Pri výbere zeleniny zvoľte celoročné alebo letné odrody šľachtené na odolnosť voči vybiehaniu do kvetu. Vyhnete sa tým problémom s nedostatočným rastom buliev či hlávok. V lete sa dajú dopestovať reďkovka, skorý kaleráb, okrúhlica, fenikel, čakanka, petržlen a skorá mrkva. Zasadiť si môžete tiež šalát a špenát, pričom sa môžete rozhodnúť aj pre zber baby lístkov. Dobrou voľbou sú bylinky, ako sú žerucha, bazalka a rukola.
Zo zeleniny na letný či jesenný zber si môžete zasiať ešte cviklu a zelenú fazuľku. Úrodu vám ešte na jeseň stihnú priniesť aj uhorky a cuketa. Ak sa rozhodnete zasadiť ich do skleníka, chutné čerstvé plody vám prinesú až do neskorej jesene.
Vysádzanie priesad
Júl je vhodný na sadenie priesad druhov, ktoré ste vysiali počas júna, ako sú brokolica, karfiol a kaleráb. Po vysadení myslite na ochranu pred škodcami. V lete vrcholí riziko zničenia úrody, napríklad, skočkami, voškami a slizniakmi.
Vhodný výber miesta
Nielen v južných, ale aj v severnejších oblastiach Slovenska, sa v posledných rokoch denné teploty často vyšplhajú nad 30 °C. Aby sa rastlinám darilo, najlepšie je využiť hriadky, ktoré sú časť dňa v tieni. Pokiaľ takúto možnosť nemáte, riešením je zatienenie agrotextíliou. Vybrať si môžete tiež záhradný skleník z agrotextílie, ktorý sa dá v prípade potreby čiastočne otvoriť posunutím textílie na oporných tyčiach. Keďže chráni rastliny aj pred mrazom, záhradný tunel využijete nielen počas leta, ale aj v prechodnom období.
Pravidelné zalievanie
V horúcom počasí je nevyhnutné pravidelné zalievanie rastlín. Miesta výsevu môžete zalievať aj viackrát denne tak, aby ste pôdu udržiavali vlhkú. Vyššiu dávku vody ocenia rastliny v čase tvorby plodov. Dostatočným množstvom vody ochránite úrodu aj pred praskaním plodov po výdatnejšom daždi. Tvorba prasklín hrozí predovšetkým rajčinám, kalerábom a reďkovkám.