Rezervuj si termín montáže skleníka na jeseň 2025 už teraz! 🛠️

Kedy sadiť priesady a ako na to, aby sa im darilo?

Mnoho rastlín vyžaduje predpestovanie a následné vysadenie do záhrady. Aby sa mladé rastlinky ujali a priniesli vám bohatú úrodu, pri sadení je potrebné dodržať niekoľko pravidiel. Kedy a ako sadiť priesady, aby mali všetko potrebné na rast?

Kedy sadiť priesady

Približne v polovici mája po troch zamrznutých začína pre záhradkárov najkrajšia časť roka. Plodiny s krátkym vegetačným obdobím aj mnoho druhov ovocia už prinášajú úrodu, ktorá obohatí jedlá o čerstvé vitamíny. Práve polovica mája je v kalendári prelomovým dátumom, kedy sa do záhrady dajú postupne vysádzať aj teplomilné druhy, ako sú paradajky, paprika a uhorky. Presný dátum bude závisieť od aktuálnych poveternostných podmienok. Dôležité je, aby nehrozili ranné prízemné mrazy, nočná teplota by nemala poklesnúť pod 10 °C, ideálne však pod 12 °C.

Ako sadiť priesady

Priesady paradajok, uhoriek, aj priesady papriky, cukety, karfiolu, brokolice a iných druhov je potrebné pred vysadením na vonkajšie hriadky otužovať. Otužovanie priesad je dôležitý krok, ktorý by ste nemali zanedbať. Pomôže im postupne si navyknúť na podmienky, ktoré budú mať v záhrade. Postup je jednoduchý.

Pravidlá na otužovanie priesad:

  • Začnite približne dva týždne pred plánovaným sadením.
  • Prvé dva až tri dni miestnosti, v ktorých priesady pestujete, viac vetrajte.
  • Asi desať dní pred tým, ako plánujete sadiť priesady, ich začnite vynášať von.
  • Prvý deň ich nechajte vonku len 2 hodiny. Vyberte miesto v polotieni.
  • Druhý až štvrtý deň priesady nechajte vonku vždy o hodinku dlhšie. Môžete im už tiež dopriať kratší pobyt na slnku — pozor však na ostré poludňajšie slnko, kedy je intenzita slnečného žiarenia najsilnejšia. Niektorým priesadám by mohlo uškodiť. Zvoľte radšej popoludňajšie až večerné hodiny.
  • Ďalšie dni pobyt vonku aj na slnku predlžujte.
  • Posledných niekoľko dní predlžujte aj pobyt vo večerných a skorých ranných hodinách.
  • Posledný deň môžete nechať priesady vonku aj počas noci. Vhodné je umiestniť ich na miesto, kam ich plánujete vysadiť.

Na čo ešte myslieť pri sadení priesad

Sadiť priesady je najvhodnejšie v zamračenom počasí, podvečer alebo v čase, kedy na nové stanovisko dopadá tieň. Na priamom slnku by aj pri bohatej zálievke mohli vädnúť. Dlhšie by im tiež trvalo, kým by začali opäť rásť.

Pred tým, ako sa pustíte do sadenia, priesady zalejte. Pripravte si tiež výsadbové jamy — vo veľkosti väčšej, ako je rastlina aj s koreňovým obalom. Vzdialenosti určite podľa odporúčaných odstupov pre daný druh. Do jám nalejte vodu a pridajte kompost alebo iné používané hnojivo.

Priesady opatrne vyberte so sadbovačov aj koreňovým obalom. Môžete využiť tiež mykorhízne huby, ktoré sa napoja na korene rastlín a pomôžu im získavať viac živín. Zvýšia tiež ich odolnosť voči chorobám a stresu z presádzania.

Nakoniec opäť zalejte. Pokiaľ je to potrebné, pridajte aj oporu, o ktorú mladé rastliny priviažete. Oporu vyžadujú, napríklad, priesady papriky a paradajok.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz